بازی ریاضی چه تاثیری در یادگیری مفاهیم برای کودکان دارد؟

4729 بازدید

بازی ریاضی نقش بسیار مهمی در آموزش ریاضی دارد که اهمیت آن امروزه برای همه ثابت شده است. زیرا کودکان توانایی زیادی در حل مسئله، مشخص کردن اشیاء و ارائه راه حل خلاقانه دارند. پیشنهاد انجام یک بازی در کلاس درس برای رشد اجتماعی دانش آموز نیز بسیار مهم است. زیرا دانش آموزانی وجود دارند که  خجالت می کشند در مورد مطالبی که نمی دانند، سوال کنند و ریاضیات برای آن ها مشکل ساز می شود.

آموزش مفاهیم ریاضی
آموزش ریاضی با بازی

دانش آموزان می توانند از بازی های کلاسی برای همکاری متقابل، تمرین مشارکت تیمی و … استفاده کنند. مربی برای این که این بتواند به هدف آموزشی خود در قالب بازی دست پیدا کند به یک برنامه سازمان یافته نیاز دارد. همچنین، بازی ها در حوزه ریاضیات باید جالب و چالش برانگیز باشند. استفاده از فعالیت های تفریحی و بازی در ریاضیات کاملاً با رشد شناختی کودک مرتبط است.

دوره معلم خلاق(آموزش بازی های کلاسی)

اهداف انجام بازی در آموزش ریاضیات

بازی ریاضی، تفکر منطقی و مهارت های کودکان را توسعه می دهد. آن ها را به درک ریاضیات به عنوان یک موضوع دلپذیر سوق می دهد و باعث ایجاد پیوند های مثبت در رابطه بین معلم و دانش آموز می شود. بازی ها در مدرسه مهم هستند، زیرا از طریق آن ها کودکان استدلال منطقی را توسعه می دهند و ارتباطات خود را بهبود می بخشند.

از نظر رشد فکری، استفاده از خلاقیت در کلاس‌های درس ریاضی ابزاری را برای دانش‌آموز فراهم می‌کند تا ریاضیات را بیاموزد و  بر مشکلات یادگیری غلبه کنند. بازی ریاضی، اگر به درستی برنامه ریزی شود، منبع آموزشی موثری برای ایجاد دانش ریاضیات است. یادگیری از طریق بازی هایی مانند دومینو، جدول سودوکو و غیره به دانش آموز این امکان را می دهد که یادگیری را به یک فرآیند جالب و حتی سرگرم کننده تبدیل کند.

محققان در زمینه آموزش ریاضیات با بازی بر اساس نمونه های تحقیقاتی خود این موضوع را که آموزش ریاضی با بازی در یادگیری بسیار موثر است اشاره بر این داشتند که استفاده از بازی ریاضی نیاز به تغییر شیوه آموزش دارد. هدف از این کار این است که بازی های به بهبود شیوه های آموزشی معلمان کمک کند.

آموزش ریاضی با ابزار بازی
بازی ریاضی و تاثیر مثبت در آموزش ریاضی

مزایای بازی در آموزش ریاضیات

از طریق بازی ریاضی، یادگیری معنادار تر است، دانش آموزان دانش بیش تری می آموزند و توانایی خود را برای تعامل و رقابت بهبود می بخشند. دانش آموز یاد می گیرد که در یک تیم کار و راحت تر ارتباط برقرار کند و رشد فکری خود را بهبود دهد.

سه مزیتی که بازی ریاضی می تواند به دانش آموزان ارائه دهد عبارت اند از:

  • استفاده از بازی ها انگیزه ای برای حل مشکلات است.
  • این بازی ها توسعه چابکی و مهارت ریاضی را ترویج می کنند.
  • بازی ها به پیدا کردن راه حل ها و استراتژی هایی برای موفقیت کمک می کنند.

سفر به پلوتون(گیمیفیکیشن در آموزش)

کاربرد بازی در یادگیری

یادگیری ریاضی با بازی برای همه کودکان با هر نوع شخصیتی می تواند مفید باشد. پتانسیل آموزش با بازی به خصوص در زمینه ریاضیات بسیار بالا است. توسعه دهندگان برنامه های کاربردی، نرم افزار های زیادی در زمینه اموزش ریاضی ایجاد کرده اند. این برنامه های کاربردی می تواند یک منبه عالی برای آموزش ریاضی باشد.

در بسیاری از راه حل های آموزشی، بازی ریاضی نقش برجسته ای ایفا می کند که باعث مشارکت، بحث، رقابت سالم می شود. طراحان بازی های هدفمند، می توانند با تمرکز بر روی مفاهیم مهم و پیچیده ریاضی آن ها را برای دانش آموزان شیرین کنند و با استفاده از بازی وارسازی یا گیمیفیکیشن به یک کلاس جذاب برای دانش آموزان خود برسند.

آموزش ریاضی در سنین پایین

آموزش کودکان مرحله بسیار مهمی از یادگیری است، زیرا محرک های دریافت شده توسط کودکان در این مرحله از زندگی به طور مؤثری به رشد تحصیلی و فکری آن ها کمک می کند. بازی در فرآیند یاددهی و یادگیری دروسی مانند ریاضیات که بنیادی اما پیچیده است کمک زیادی می کند. به همین دلیل است که بازی‌ ریاضی اهمیت ویژه ای در تدریس ریاضی دارد. در تدریس ریاضی ابزار هایی هستند که می ‌توانند آموزش روابط کمی یا منطقی را توسط بازی ترکیب کنند. با استفاده از دوره کاربردی تبدیل تکلیف اجباری به فعالیتی لذت بخش می توانید ریاضی را به شیوه بسیار تاثیرگذار تدریس کنید.

بهترین روش آموزش ریاضی
بازی ابزاری برای آموزش مفاهیم ریاضی

بازی ریاضی توسط والدین

دانش‌آموزان ممکن است به ریاضیات به طرز وحشتناکی نگاه ‌کنند، زیرا درک محتوای آن دشوار است و باعث می‌شود کلاس‌ ها خسته کننده شوند. بسیاری از خانواده ها نیز فکر می کنند که آموزش ریاضی به کودکان تنها بر عهده معلمان است. این فکر گاهی به این دلیل است که آن ها ریاضی را دوست ندارند یا صرفاً به این دلیل که به روش صحیح آموزش ندیده اند است.

بنابراین بسیار مهم است که والدین، بازی ریاضی را از سنین پایین به صورت کاملاً مفرح وارد زندگی روزمره فرزند خود کنند. والدین باید اهمیت این رشته را نه تنها برای برنامه درسی دانش آموز، بلکه برای کسب دانشی که مادام العمر به کار می برند، در نظر داشته باشند. علاوه بر این، ریاضیات مزایای زیادی برای دانش آموزان به ارمغان می آورد.

بازی ابزاری معتبر برای آموزش ریاضی

بازی ‌ها، ابزار های معتبر و ملموسی برای آموزش ریاضی در نظر گرفته می ‌شوند که در مدارس کاربرد زیادی دارند. امروز باید به بازی ریاضی اهمیت زیادی بدهیم، زیرا نیاز همیشگی هر فردی در هر سنی است و نمی توان آن را تنها به عنوان یک لذت تلقی کرد. علاوه بر این، معلم باید در طراحی بازی ها هوشیار باشد و بتواند با مزایا و مضراتی که در بازی ها مشهود است مقابله کند.

بازی و آموزش ریاضی
بازی و اثرات مثبت در آموزش

سخن پایانی

از سال های گذشته، بازی در آموزش ابتدایی دوران کودکی و در کلاس های درس ارزشمند بوده است. بازی‌ های کلاسیک، مانند دومینو و بازی‌ های روی تخته با تاس، منابعی برای کلاس‌ های درس در سال‌های اولیه تحصیل هستند. بازی چنان وسیله قدرتمندی برای یادگیری کودکان است که هر جا که بتوان خواندن، حساب دیفرانسیل و انتگرال یا املا را به بازی تبدیل کرد، کودکان عاشق این فعالیت ها می‌شوند.

استفاده از بازی ها در تدریس ریاضیات می تواند به یادگیری دانش آموزان کمک کند. اگر علاقه مند به یادگیری بازی های خلاقانه و استفاده از ابزار های بسیار ساده برای طراحی بازی هایی برای کلاس خود هستید به شما پیشنهاد می کنیم دوره طراحی کارت های بازی را مشاهده کنید.

آیا این مطلب را می پسندید؟

نظرات

0 نظر در مورد بازی ریاضی چه تاثیری در یادگیری مفاهیم برای کودکان دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.