بهترین و موثرترین راهکارها و روش ها تدریس جذاب

1124 بازدید

همان طور که می دانید، یادگیری باید سرگرم کننده باشد. تدریس یکنواخت و خشک می تواند انگیزه دانش آموزان را کاهش دهد و یادگیری را دشوار کند. ارائه تدریس جذاب چندان پیچیده نیست. اولین قانون این است که نحوه انتقال اطلاعات به دانش آموزان را تغییر دهید و در تدریس خود خلاقیت ایجاد کنید که باعث تعامل بیش تر بین آن ها شود.

آیا می خواهید بدانید چگونه تدریس خود را جذاب کنید؟ با ما همراه باشید و پنج نکته را مطالعه کنید که نشان می دهد چگونه می توان این کار را انجام داد!

تشویق دانش آموزان به مشارکت با تدریس جذاب
مشارکت دانش آموزان با داشتن تدریس جذاب

هدف از داشتن تدریس جذاب

در عصر دانش، یادگیری هنوز یک تابو است و داشتن تدریسي جذاب یک نیاز غالب در مدارس است. یادگیری مستلزم ایجاد انگیزه و علاقه برای دانش آموزان است. به علاوه، یاد گرفتن دروس بیش از هر چیز بستگی به خود فرد دارد. به هر حال، یک فرآیند فردی است و معلم باید بهترین منابع را برای تسلط بر مطالب و در نتیجه رسیدن به اهداف خود بیابد.

چگونه انگیزه های درونی را پرورش دهیم.(بررسی جامع کتاب نه تنبیه، نه تشویق)

با قرار دادن دانش آموز در مرکز فرآیند، مشخص می شود که یادگیری تا چه اندازه شامل مسائل جسمی و عاطفی است. کسب دانش یا مهارت جدید مستلزم تعادل، سلامت، همدلی، محیطی توانمند و رفاه دانش آموز است. به علاوه، رفتار بی انگیزه دانش آموزان در کلاس ها عنصری است که برای والدین دانش آموزان و معلمان نگران کننده است.

  با این همه نیاز، می توان گفت که داشتن تدریس جذاب آنقدرها هم ساده نیست. زیرا تدریس سنتی نشان داده است که به تنهایی مشکلات یادگیری را حل نمی کند، نوآوری ها به نوبه خود برای ارائه راه حل ها قابل توجه موثر هستند. در این زمان است که داشتن تدریسی جذاب و خلاقانه، انتخابی عالی هست، زیرا انگیزه یادگیری را افزایش می دهد.

ایجاد انگیزه برای افزایش یادگیری دانش آموزان در کلاس

پنج نکته برای داشتن تدریس جذاب

حس کنجکاوی دانش آموزان  را با ارائه پروژه ها عملی برانگیزید

انسان ذاتاً کنجکاو است، استفاده از این کنجکاوی راه خوبی برای ایجاد انگیزه در دانش آموزان است! بنابراین، درک کنید که دانش آموزان چه چیزی را دوست دارند و کلاس ها را با این موضوعات ادغام کنید. چالش توجه کودکان و نوجوانان را به خود جلب می کند. بنابراین، فعالیت ها عملی را توسعه دهيد.

 برای تدریس جذاب، پروژه ها عملی تعیین کنيد و به دانش آموزان پیشنهاد دهید راه حل را بیابند. سعی کنید در کارهایی که نیاز به  مشارکت کل کلاس دارد، همکاری بین دانش آموزان را بیش تر کنید.

دوره یخ شکن

دوره یخ شکن ویژه سال تحصیلی

از  تجربیات زندگی روزمره دانش آموزان برای داشتن تدریس جذاب استفاده کنید

یک کلاس جالب باید به مسائلی بپردازد که در زندگی روزمره دانش آموز وجود دارد. سعی کنید زندگی روزمره دانش آموزان را بشناسید و موقعیت هایی را ایجاد کنید که در آن موضوع پوشش داده شده با کارها روزمره دانش آموزان ترکیب شود.

زمانی که موضوع انتخاب شده برای تدریس با زندگی شما مرتبط باشد، یادگیری آن بسیار ساده تر و لذت بخش تر است. در صورت امکان، برای داشتن تدریس جذاب از مطالبی استفاده کنید که به راحتی توسط دانش آموزان قابل فهم بوده و آن را تجربه کرده باشند.

اگر کلاس یادگیری زبان است، می‌توانید از متن آهنگی که آن ها دوست دارند، برای توضیح دستور زبان استفاده کنید. همچنین در مورد ریاضیات، شیمی و فیزیک اگر توضیح دهید که چگونه در روزمره به کار می روند، می توانند بسیار جالب تر باشند.

تدریس جذاب با بازی
جذب دانش آموزان به کلاس با بازی

از فناوری ها موجود و منابع سمعی و بصری استفاده کنید

فناوری که در گذشته دشمن آموزش محسوب می شد، برای یادگیری بسیار مفید است. از تلفن های همراه برای تدریس جذاب خود استفاده کنید. نظرسنجی کلاس درس، گروه های مطالعه و فعالیت های عملی آنلاین برخی از روش هایی است که با نادیده گرفتن قدرت این دستگاه کنار گذاشته شده است.

برای اینکه کلاس یکنواخت نشود، در حین انتقال مطالب، استراحت های کوچک داشته باشید و از ویدیو ها کوتاه و ترجیحاً سرگرم کننده استفاده کنید. این کار استرس را از بین می برد و دوباره توجه دانش آموزان را به درس جلب می کند. همچنین سعی کنید موضوع مورد بحث را با تصاویر مثال بزنید.

دروه جامع معلم خلاق(ویژه کلاس درس)

از ایده ها خلاقانه استفاده کنید

زمانی که خلاقیت با آموزش ادغام شود، تدریس جذاب و فوق العاده می شود. برای مثال، در کلاس تاریخ، امکان بازدید مجازی از موزه بدون خروج از کلاس وجود دارد. به جای شنیدن در مورد تاریخ، دانش آموز آن چه را که اتفاق افتاده تجربه خواهد کرد.

قادر به تعامل با شخصیت ها و کسب اطلاعاتی است که به دست آوردن آن ها از راه های حال حاضر دشوار است. همچنین، از طریق بازی، دانش آموز بدون این که متوجه شود مطالب را به آسانی جذب می کند. ارائه دیجیتالی مطالب از طریق اسلایدهایی با تصاویر سه بعدی نیز عالی است.

تشویق دانش آموزان به همکاری
افزایش همکاری دانش آموزان با یکدیگر در کلاس

کلاس درس را فقط محلی برای تدریس نکنید

برای این که تدریس جذاب و خسته کننده ای نداشته باشید، به جای یادگیری مطالب در کلاس، دانش آموز باید قبلاً مطالب را از طریق ابزارها آنلاین مطالعه کند و در طول کلاس شبهات آن برطرف شود. این کلاس را بسیار لذت بخش تر  و بحث ها زیادی را فراهم می کند که بسیار سودمند خواهد بود.

سخن پایانی

تدریس جذاب همراه با مشارکت  به دانش‌آموزان اجازه می‌ دهد تا به توسعه مهارت‌ های زندگی که برای رشد روانی اجتماعی آن ها مفید است بپردازند. زیرا این نوع تدریس ان ها را تشویق می‌کند تا با چالش‌ هایی که در طول یادگیری به وجود می ‌آید روبرو شوند.

داشتن تدریسی جذاب، مزایا بسیاری را هم برای دانش آموزان و هم برای معلمان فراهم می کند. با این حال، این روشی است که در طول اجرای آن نیازمند تعهد همه افراد است. آیا متوجه شدید که جذاب کردن یک کلاس چقدر می تواند ساده باشد. پیشنهاد ما به شما برای داشتن تدریس جذاب دیدن دوره اصول گیمیفیکیشن و یادگیری کامل شیوه های طراحی بازی است.

آیا این مطلب را می پسندید؟

نظرات

0 نظر در مورد بهترین و موثرترین راهکارها و روش ها تدریس جذاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.