کاربرد Chat GPT در آموزش

5985 بازدید

امروزه خبرهای زیادی در مورد هوش مصنوعی و ابزارهای متنوع آن وجود دارد. یکی از جدیدترین این ابزارها ابزار Chat GPT است. این ابزار یک مدل زبانی هوشمند است که در تمامی زمینه ها کاربرد دارد. Chat GPT در آموزش مطلبی است که در این مقاله قصد بررسی آن را داریم.

کاربرد هوش مصنوعی در آموزش
کاربرد هوش مصنوعی در آموزش

Chat GPT چیست؟

چت جی پی تی نوعی مدل هوش مصنوعی است که برای تولید متن مشابه انسان و انجام مکالمات تعاملی با کاربران توسعه یافته است. فناوری زیربنایی پشت ChatGPT شامل آموزش مدل بر روی حجم وسیعی از داده های متنی برای یادگیری الگوها، ساختار و معناشناسی زبان است. با استفاده از این پیش‌ آموزش، مدل در ایجاد پاسخ ‌های منسجم و مرتبط با زمینه، در زبان طبیعی مهارت پیدا می‌ کند.

کاربرد چت جی پی تی

ChatGPT را می توان در طیف گسترده ای از برنامه ها، از جمله پشتیبانی مشتری، دستیاران مجازی، ترجمه زبان، ایجاد محتوا و اهداف آموزشی استفاده کرد. این به کاربران امکان می دهد مکالمات تعاملی داشته باشند، سؤال بپرسند، به دنبال اطلاعات باشند و پاسخ ها را به صورت مکالمه دریافت کنند.

توجه به این نکته مهم است که اگرچه ChatGPT می ‌تواند پاسخ‌ های مفید و آموزنده ‌ای ارائه دهد، اما ممکن است خروجی ‌هایی تولید کند که کاملاً درست نباشد. بنابراین، همیشه توصیه می شود که اطلاعات ارائه شده توسط مدل را به طور انتقادی ارزیابی و تأیید کنید.

ChatGPT چگونه کار می کند؟

این برنامه چت رایگان مبتنی بر فناوری GPT (Gerative Pre-trained Transformer) است. در تابستان 2020 اینترنت را اسکن کرد و توانایی نوشتن هر چیزی از اشعار، طرح درس، توییت‌ ها و حتی برنامه‌ های کامپیوتری جامع را فقط با یک دستور ساده را دارد. این ابزار در مرحله اولیه خود است و می ‌تواند به اکثر مواردی که می ‌پرسید به سبک مکالمه شخصی پاسخ دهد. این ابزار با استفاده از الگوریتم های هوش مصنوعی با حجم بالایی از داده آموزش می بیند و بر اساس به روز ترین الگوریتم های هوش مصنوعی از داده های موجود نتیجه گیری می کند. شما می توانید با داشتن یک اکانت چت جی پی تی به راحتی از این ابزار مفید استفاده کنید.

ChatGPT در آموزش

این روزها خبرهای قابل توجهی در مورد تأثیر هوش مصنوعی در کلاس درس می شنوید. با راه اندازی ChatGPT، همه در مورد جایگاه آن در آموزش صحبت کردند. واکنش های متفاوتی به استفاده از آن در آموزش وجود داشته است.

بسیاری از مربیان با استفاده از این فناوری جدید در کلاس‌ های درس مخالف هستند و آن را «مرگ تحقیق» و دیگر مشکلات در آموزش می‌ دانند. از سوی دیگر، برخی از مربیان از ادغام آن در کلاس و استفاده حداکثری از آن استقبال می کنند.

این ابزار پاسخ ‌های بسیار شهودی ارائه می‌ دهد و می‌ تواند مقالات، کدها، داستان ‌ها و احتمالاً هر چیزی که دانش‌ آموز به آن نیاز دارد را ایجاد کند. این می تواند یک منبع و یک دستیار آموزشی خوب برای دانش آموزان باشد. نکته مهم این است که باید فرهنگ استفاده از هر ابزاری را در کنار نحوه استفاده از آن ابزار برای دانش آموز توضیح داد.

کاربرد Chat GPT در آموزش
کاربرد Chat GPT در آموزش

ChatGPT به نفع دانش آموزان

چت جی پی تی در آموزش می‌ تواند به دانش‌ آموزان کمک کند به اطلاعات دقیق دسترسی پیدا کنند و نتایج را در محل ارائه دهند. به عنوان مثال، جستجوی گوگل در مورد یک موضوع خاص نتایج بی پایانی به دست می دهد. در مورد ChatGPT، پاسخ ها بصری هستند و به دقیق ارائه می شوند. به عنوان مثال، اگر دانش آموزی برای مسائل ریاضی به کمک نیاز داشته باشد، ChatGPT در آموزش می تواند در حل مسئله کمک کند، مفاهیمی که بر اساس آن می توان مسئله را حل کرد، توضیح دهد و مسائل بیشتری را بر اساس آن مفهوم برای تمرین ایجاد کند. علاوه بر این، ChatGPT یک قدم جلوتر است زیرا کاربر می تواند سوالات بعدی را بپرسد و درک خود را از موضوع روشن کند.

طراحی بازی با استفاده از Chat GPT

شما می توانید با استفاده از چت جی پی تی سناریو های بسیار جذابی برای بازی های آموزشی خود بنویسید و از آن برای تنوع در کلاس خود استفاده کنید. همچنین شما می توانید از Chat GPT بخواهید که ابزارهای مفید برای تولید محتوا را به شما معرفی کند. با استفاده از این ابزارها شما می توانید بهترین نتیجه را بگیرید و محتوایی با کیفیت تولید کنید.

ChatGPT به عنوان یک همراه یادگیری

چالش های کوچکی که شتاب یادگیری را برای بسیاری از دانش آموزان مختل می کند را می توان با ChatGPT حل کرد. این ابزار می تواند به دانش آموزان در انجام تکالیف، تکالیف و مشکلات یادگیری کمک کند. با این حال، باید قوانین و استراتژی هایی وجود داشته باشد که بتواند با مسائل سرقت ادبی و اصالت مبارزه کند. به عنوان مثال، از آنجایی که این ابزار قادر به ایجاد مقاله است، معلمان می توانند از دانش آموزان بخواهند که از این ابزار برای تولید چندین مقاله در یک موضوع استفاده کنند و یک تحلیل مقایسه ای از ایده های تولید شده توسط هوش مصنوعی انجام دهند. این به دانش آموزان کمک می کند تا مهارت های اساسی مانند تفکر انتقادی و تفکر خلاق را تقویت کنند و همچنین به آنها کمک می کند تا روی مهارت های درک، خواندن و نوشتن خود کار کنند.

چگونه مربیان می توانند از ChatGPT استفاده کنند

ChatGPT در آموزش می ‌تواند به مربیان کمک کند تا استراتژی ‌های آموزشی خود را تقویت کنند. در زمینه ‌هایی که معمولاً در میان برنامه درسی کم رنگ می شوند ولی مهم هستند بسیار کاربرد دارد. شما می توانید یک برنامه جداب هفتگی برای کلاس خود ایجاد کنید.

ایجاد واژگان جدید

 ChatGPT می تواند به دانش آموزان کمک کند تا دایره لغات خود را با معرفی کلمات جدید و ساختن جملات بر روی آنها گسترش دهند. معلمان می توانند از ابزار بخواهند تا جملات متعددی را روی یک کلمه جدید که دانش آموزان با آن آشنا نیستند ایجاد کند. سپس از دانش آموزان بخواهند که معنای کلمه را از طریق بافت جملات متنوع حدس بزنند. این یک راه سرگرم کننده و تعاملی است که می تواند بخشی از فعالیت های کلاس درس هفتگی باشد.

ChatGPT به عنوان یک مشوق

این ابزار می تواند بر اساس سن و درجه، متن های جذابی را برای دانش آموزان ایجاد کند. معلمان می ‌توانند از ChatGPT بخواهند یک شروع داستان یا یک پیام نوشتاری ایجاد کند که دانش‌آموزان را وادار می‌کند تا با تکمیل کار، خلاقیت خود را بکار گیرند. این می تواند پله ای برای پرورش مهارت های نوشتاری در بین دانش آموزان باشد.

آموزش فراتر از کتاب

ChatGPT می تواند به عنوان یک ابزار درک مطلب عالی عمل کند و به دانش آموزان کمک کند تا مهارت های درک و خواندن خود را بهبود ببخشند. معلمان می تواند از این ابزار بخواهند تا یک موضوع را در جنبه های مختلف بررسی کند. دانش آموزان می توانند این مطالب را بخوانند. این کمک می کند که دانش آموزان به مطالبی فراتر از کتاب های درسی مسلط شوند.

کلاسی جذاب با چت جی پی تی

تبدیل یک برنامه درسی متراکم به یک برنامه درسی جذاب است. معلمان می توانند از ChatGPT برای تبدیل اهداف یادگیری به طرح های درسی جذاب، ایده هایی برای آماده سازی کلاس ها، یا پیش نویس تکالیف یا ارزیابی های جدید استفاده کنند. ChatGPT می تواند در آماده سازی و نحوه ارائه درس کمک کند، اما فعلا در خود ارائه به طور کامل موثر نخواهد بود. به این ترتیب، معلمان برای تدریس درس با کیفیت بالا نیاز به مهارت آموزشی دارند.

استفاده از چت جی پی تی در طرح سوالات امتحان

معلمان می توانند از ChatGPT برای بهبود سوالات ارزیابی و ایجاد آیتم های چند گزینه ای از این ابزار استفاده کنند. معلمان می توانند از انواع مختلفی از ارزشیابی استفاده کنند که می تواند به دانش آموزان در توسعه تفکر انتقادی، حل مسئله و مهارت های مشارکتی کمک کند.

ایجاد تکالیف خلاق

معلمان می توانند از ChatGPT برای پرورش کنجکاوی دانش آموزان و ایجاد ایده برای تکالیف خود استفاده کنند. ابزارهای هوش مصنوعی به ویژه زمانی مفید هستند که اطلاعات منبع مورد استفاده در چت ها را شناسایی می کنند. خطر این است که دانش آموزان به جای درخواست کمک، از چت بخواهند که تکالیف را از طرف آنها تکمیل کند. معلمان علاوه بر آموزش در مورد صداقت، می توانند در مورد محدودیت های این ابزارها به بچه ها هشدار دهند.

ChatGPT یک معلم خصوصی

 معلمان می توانند از ChatGPT برای ارائه خدمات تدریس خصوصی آنلاین به دانش آموزان استفاده کنند. این می ‌تواند به دانش‌ آموزان یک دستیار رایگان با تطبیق با نیازهای یادگیری دانش ‌آموزان بدهد. اهمیت این موضوع زمانی مشخص می شود که معلم به دلیل ظرفیت های محدود برای هر انسان توانایی تطبیق خود با نیاز همه دانش آموزان را ندارد. بنابراین هوش مصنوعی میتواند این خلا را پر کند.

کلام آخر

کاربرد ChatGPT در آموزش و تمامی ابزارهای هوش مصنوعی در این زمینه و حتی دیگر زمینه ها نیاز به فرهنگ سازی بسیار دارد. این ابزارها باید راهی برای بهتر فکر کردن باشد نه راهی برای شانه خالی کردن از وظایف باشد. با رونمایی و آموزش هر ابزاری باید فرهنگ استفاده از آن ابزار را نیز آموزش داد تا بتوان بهترین بهره را از آن کسب کرد. چت جی پی تی می تواند از بهترین ابزارهای هوش مصنوعی در حال حاضر باشد. سعی کنید که به بهترین شکل ممکن از آن استفاده کنید.

آیا این مطلب را می پسندید؟

نظرات

0 نظر در مورد کاربرد Chat GPT در آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.