0
0

تقویت یادگیری با بازی و بررسی ویژگی های یک بازی مناسب برای کلاس

53 بازدید

بازی ها ابزار قدرتمندی برای تقویت یادگیری دانش آموزان هستند. می توان از آنها برای افزایش تعامل، بهبود حافظه و تقویت مهارت های حل مسئله استفاده کرد. یادگیری با بازی‌ های آموزشی می‌توانند به ‌عنوان مهم ترین ابزار آموزش مورد استفاده قرار گیرند و به مربیان کمک می‌کنند تا میزان آموخته های دانش‌آموزان را اندازه‌گیری کنند. معلمان به راحتی می توانند میزان پیشرفت دانش آموزان را در جهت اهداف آموزشی دنبال کنند.

یک مطالعه تحقیقاتی در سال 2015 در مورد یادگیری مبتنی بر بازی نشان داد که استفاده از بازی ها در تدریس به دانش آموزان فرصتی برای کسب دانش جدید و تمرین مهارت های جدید در یک محیط بسیار کم خطر می دهد. این تمرین دانش آموزان را برای مقابله با چالش ها توانمند می کند و آن ها را برای ریسک کردن تشویق می کند. مطالعه مقاله استفاده از بازی و افزایش انگیزه دانش آموزان در کلاس درس می تواند در این زمینه به شما کمک کند.

گیمیفیکیشن
تقویت یادگیری با بازی

ویژگی بازی های مناسب برای کلاس

جذاب بودن و ایجاد انگیزه در دانش آموزان

یادگیری با بازی های تعاملی برای جذب دانش آموزان و جلب توجه آنها عالی هستند. دانش آموزان در طول روز در معرض بمباران اطلاعات جدید هستند و از دست دادن تمرکز برای آنها یک امر طبیعی است. بازی های سرگرم کننده کلاس درس، راهی برای از بین بردن یکنواختی و ایجاد علاقه و تعامل واقعی در بین دانش آموزان است.

تقویت مهارت های مرتبط و ترویج کسب دانش

بازی ‌ها فرصتی عالی برای دانش‌آموزان است تا بدون قرار گرفتن در معرض آموزش مستقیم، یادگیری را به طور کامل تجربه کنند. با استفاده از بازی هایی که دانش و مهارت های مناسب را ایجاد می کنند، دانش آموزان را به سمت اهدافشان پیش می برید و در عین حال به آنها نشان می دهید که یادگیری می تواند سرگرم کننده و جذاب باشد. بازی ‌ها می‌توانند در جنبه های مختلف به دانش آموزان کمک کنند. از توسعه مهارت‌ های حل مسئله و تقویت مهارت های اجتماعی گرفته تا کمک به دانش‌آموزان در زمینه ‌های تحصیلی مانند خواندن، نوشتن و ریاضی و… .

مناسب برای همه دانش آموزان

وقتی بازی ‌ها به گونه ‌ای طراحی شوند که همه دانش‌آموزان را در بر بگیرند، می‌توانند ابزاری عالی برای برابری در کلاس درس باشند. هر دانش آموزی باید برای مشارکت تشویق و توانمند شود. این بدان معناست که به دانش آموزان با هر توانایی راهی برای موفقیت می دهیم. مهم است که برای یادگیری با بازی از بازی هایی که باعث تبعیض بین دانش آموزان می شود خودداری کنیم.

تقویت یادگیری با بازی های جذاب
کاربرد گیمیفیکیشن در آموزش

سناریو

یک بازی هدفمند باید دارای یک سناریو باشد. سناریو، مسیر یادگیری با بازی را مشخص می کند. یک داستان جذاب دانش آموزان را درگیر می کند و به بالاترین پتانسیل خود برای یادگیری می رساند.

به عنوان مثال سناریو یک بازی را به طور خلاصه برای شما بازگو می کنیم. روال بازی به این گونه است که هر دانش آموز مسئول سفر خانواده خود در یک مسافت طولانی است. Oregon Trail یک بازی کامپیوتری مبتنی بر سناریو بود که در اوایل دهه 1990 بسیار محبوب بود. بازیکنان باید سعی می کردند خانواده های خود را از،  Oregon  به Missouri برسانند، در حالی که از شکارچیان، آسیب، بیماری و سایر خطرات باید دوری کنند.

بازیکنان تلاش کردند تا به انتها برسند و از اشتباهاتی مانند بسته بندی نکردن غذای کافی یا ناتوانی در یافتن آب درس می گرفتند. مسیر اورگان چیزی بیش تر از یک بازی شکار، تجارت و مبارزه با حیوانات بود. این بازی ‌ها از دانش‌آموزان می‌خواهد که از تجربیات دیگران استفاده کنند، که جنبه مهمی از ایجاد همدلی است. دانش‌آموزان وقتی در یک زمینه جدید یا موقعیت جدید قرار می‌گیرند، می‌توانند چیزهای زیادی درباره خود و دیگران بیاموزند.

برای طراحی یک بازی جذاب می توانید مقاله اتاق فرار آموزشی را مطالعه کنید.

آزمون هایی در غالب بازی

یادگیری با بازی می تواند یک خاطره جذاب از آموزش را برای دانش آموزان به ارمغان بیاورد نه استرس های روز امتحان را. بازی ها برای ارزیابی آموخته های دانش آموزان عالی هستند. برخی از بازی ها به طور خاص برای کلاس درس طراحی شده اند و برخی دیگر را می توان برای هر نوع ارزیابی استفاده کرد. بازی‌ هایی را انتخاب کنید که با نیازهای کلاس و اهداف ارزیابی مطابقت داشته باشد.

بازی های مجازی

نشان داده شده است که بازی های مجازی یک ابزار آموزشی موثر در کلاس درس هستند. بازی‌ های مجازی می‌ توانند به دانش‌آموزان کمک کنند تا با ارائه یک محیط مهیج و محتوای جذاب، اطلاعات جدید را به طور مؤثرتری بیاموزند. علاوه بر این، با زیر نظر داشتن در محیط های بازی آنلاین، معلمان می توانند پیشرفت فردی دانش آموزان را مشاهده و ارزیابی کنند. بازی های مجازی به صورت گسترده ای در کلاس درس به عنوان راهی برای تعامل دانش آموزان و بهبود یادگیری مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین می توان از بازی های مجازی برای آموزش مفاهیم یا مهارت ها یا ایجاد انگیزه در دانش آموزان استفاده کرد.

بازی کلاسی
اثر بازی بر یادگیری

بازی های گروهی

در دنیای امروز ارتباط بسیار مهم است. برخی از دانش آموزان هنوز به کمک نیاز دارند تا یاد بگیرند چگونه با دیگران تعامل داشته باشند. یادگیری با بازی‌ های مشارکتی برای بچه ‌ها یک راه عالی برای ترغیب دانش‌آموزان به کار مؤثر با هم است. علاوه بر این، می توان از آنها در کلاس درس برای کمک به دانش آموزان در یادگیری مهارت های جدید، تمرین کار گروهی و سرگرمی استفاده کرد.

این بازی ها برای استفاده در کلاس عالی هستند زیرا به دانش آموزان اجازه می دهند یاد بگیرند که چگونه با هم کار کنند و مشکلات را حل کنند. بازی‌ های مشارکتی همچنین به دانش‌آموزان اجازه می‌دهد تا نوبت ‌دهی و اخلاق ورزشی را تمرین کنند که همه این ‌ها برای روابط سالم با دیگران مهم است.

گیمیفیکیشن

در غیاب یک بازی سنتی، می توان از گیمیفیکیشن برای ایجاد انگیزه و درگیر کردن دانش آموزان استفاده کرد. گیمیفیکیشن تکنیکی است که از مکانیک بازی و پاداش برای تشویق رفتارهای مطلوب در دانش آموزان استفاده می کند. در آموزش، از گیمیفیکیشن می توان برای مشارکت دادن دانش آموزان در فعالیت های یادگیری با بازی و بهبود حفظ اطلاعات استفاده کرد. برخی از نمونه‌ برنامه ‌های گیمیفیکیشن در کلاس درس شامل استفاده از پلتفرم‌ های یادگیری مبتنی بر بازی، اعطای امتیاز یا نشان‌ها برای تکمیل کارها، و گنجاندن بازی‌ ها در کلاس ‌ها است. وقتی صحبت از استفاده از بازی ‌ها برای تجربه ‌های جذابیت و مفیدتر در کلاس می‌شود، امکانات و ایده ها بی ‌پایان است.

آیا این مطلب را می پسندید؟

نظرات

0 نظر در مورد تقویت یادگیری با بازی و بررسی ویژگی های یک بازی مناسب برای کلاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

مشاوره رایگان