11 ویژگی یک معلم خلاق برای داشتن کلاسی جذاب

4447 بازدید

آموزش در دوران کودکی دروازه ای برای ورود دانش آموزان به دنیای بی پایان علم است. بنابراین، برنامه ریزی زیادی از سوی معلمان لازم است تا فضای کلاس برای دانش آموز قابل پذیرش باشد. بچه ها علاقه دارند که در فضای کلاس به آن ها اجازه یادگیری و سرگرمی داده شود.

قطعاً یک معلم خلاق با روش تدریسی جذاب برای دانش آموزان بسیار دوست داشتنی تر از یک معلم با شیوه های سنتی است. یک چالش همیشگی برای معلمان این است که بتوانند دروس را به گونه ای تدریس کنند که توجه و مشارکت دانش آموزان را در طول سال تحصیلی حفظ کند. برای کمک به این مسیر، ما در اینجا روش هایی را برای جذاب‌تر، پویا و خلاق ‌تر کردن کلاس‌ ها بیان می‌کنیم. گیمیفیکیشن در آموزش می تواند برای هر معلمی چراغ راهی برای ایجاد تغییر در مسیر تدریس باشد. برای اطلاع بیشتر در مورد گیمیفیکیشن می توانید مقاله گیمیفیکیشن را مطالعه کنید.

کلاس جذاب
مدیریت کلاس به بهترین شکل

1. یک معلم خلاق به آموزش حرفه ای می پردازد

یک معلم خلاق که به آموزش دروس می پردازد باید دائماً دانش جدید کسب کند. برای این کار، دوره های آموزشی در آموزش و پرورش و موسسات فعال در این زمینه می تواند رویکرد ها جدید و فرآیند ها مدرن تر را برای آموزش در دوران کودکی به شما نشان دهد. برای داشتن تدریس حرفه ای و موثر، همیشه در حال مطالعه باشید، چه در دوره ها تحصیلات تکمیلی و چه در دوره ها آنلاین. بتا مشاهده دوره معلم خلاق در دانوش می توانید یکی از بهترین و خلاق ترین معلم های مدرسه خود باشید.

2. از فناوری به نفع خود استفاده می کند

تخته سیاه و گچ به تنهایی فرمول ایده آلی برای انتقال دانش نیستند. برای فرار از این مدل اعتیاد آور، توصیه می شود از منابع چند رسانه ای استفاده کنید. همیشه می‌ توانید با معرفی عناصر پویاتر دیگر مانند ویدیو ها، برنامه ‌ها، نرم‌افزار ها، بازی‌ ها تعاملی و موسیقی، تدریس حرفه ای تر را تجربه کنید.

ابزارهای آموزشی مختلف
استفاده از امکانات متفاوت برای تدریس

3. معلم خلاق می داند چگونه از فضای مدرسه استفاده کند

تغییر محیط می تواند به معنا واقعی کلمه جان تازه ای به کلاس شما بدهد و کلاس جذاب و پویایی ایجاد کند. یک معلم خلاق از تکنولوژی غافل نمی شود و به دنبال هوشمندسازی مدرسه است. بنابراین، به دنبال تغییر اندازه کلاس و گسترش مرزها یادگیری باشید. حتی می توانید از فضاها مختلف مدرسه به عنوان محیطی برای موضوعات مطرح شده در کلاس استفاده کنید. معلم خلاق طرح هایی که شامل قصه گویی یا فعالیت ها تفریحی هستند را می توان در زیر سایه درخت یا در حیاط مدرسه اجرا کرد. با اندکی تغییر در شیوه خود، روش تدریس حرفه ای شما می تواند الگویی برای دیگر معلمان باشد. مقاله ده اصل رسیدن به کلاس جذاب با ورود گیمیفیکیشن به آموزش می تواند راهنمای کاملی برای یک معلم با انگیزه باشد.

4. به نوع تعاملی که می خواهد در کلاس ها خود ایجاد کند توجه می کند

دبستان یکی از ابتدایی ترین مرحله ها برای اجتماعی شدن فرد است. این مرحله گام مهمی است، زیرا دری به روی کودکی است که تا آن زمان فقط به محیط خانواده عادت داشته، باز می شود. بنابراین، فکر کردن و برنامه‌ریزی برای نوع تعاملی که می‌خواهید در کلاس‌ ها خود ایجاد کنید، از اهمیت بالایی برخوردار است. شما باید محیطی دوستانه و امن برای دانش آموزان ایجاد کنید تا بتوانند آزادانه نظرات خود را بیان کنند و به یادگیری و بازی با یکدیگر بپردازند. در یک روش تدریس حرفه ای، معلم برای تمامی این موارد برنامه ریزی می کند.

5. برنامه ریزی برای انجام فعالیت هایی که نظم و انضباط را در دانش آموزان ایجاد می کند

علی رغم این که دانش‌ آموزان سن کمی دارند، می ‌توانند مفاهیم نظم و انضباط را درک کنند. بنابراین از حفظ نظم در کلاس اطمینان حاصل کنید و فعالیت هایی را ترویج دهید که بچه هایی که نظم را رعایت می کنند، پاداش بگیرند. برای یک معلم خلاق حفظ نظم به معنای اتو کشیده و مرتب نشستن دانش آموزان نیست. بلکه رعایت اصول اخلاقی در یک کلاس پویا است.

6. بر فعالیت هایی که مهارت ها زبانی را توسعه می دهند تأکید می کند

یک معلم خلاق باید زمانی را برای  فعالیت هایی در نظر بگیرد که بچه ها باید با هم صحبت کنند. انجام گفت و گو برای تفسیر ایده ها دیگران و بیان موثر ایده ها مهم است. از طریق این رویکرد، می توان دایره لغات کودک را نیز گسترش داد.

طراحی بازی های آموزشی توسط معلم خلاق
برنامه ریزی برای تدریس خلاق

7. یک معلم خلاق همیشه برنامه جایگزین داشته دارد

همیشه احتمال تغییر برنامه ها را در کلاس خود در نظر بگیرید. این می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، از جمله مشکلات فنی دستگاهی که در کلاس استفاده می شود، مانند دستگاه پخش DVD مدرسه که کار نمی کند یا رایانه ای که فایل مورد نیاز شما را باز نمی کند. به این دلایل، برای رفع احتمالات، داشتن یک برنامه جایگزین ضروری است.

8. دانش آموزان را تشویق می کند که نقاشی بکشند تا به خاطر بسپارند

ایجاد تصویری که اطلاعات مربوطه را به تصویر می کشد باعث شده تا دانش آموز تصویر و البته اطلاعات مرتبط را به خاطر بسپارد. یک معلم خلاق فقط موضوع نقاشی را تعیین می کند اما مشخص نمی کند که چه چیزی باید ترسیم شود. عناصر خلاقیت خود دانش آموز به یادآوری بعدی او کمک می کند. این کار علاقه را برمی انگیزد و در نتیجه، نکته مهمی در مورد ایجاد یک کلاس جذاب است.

9. معلم خلاق همیشه بازی ها تیمی بسیار جذابی در آستین دارد

استراتژی و بازی تیمی برای داشتن یک کلاس جذاب مهم است. بازی ها مشترک به دانش آموزان اجازه می دهد تا خود را بشناسند، تفکر خلاق را توسعه دهند و مهارت ها ارتباطی و همکاری را بهبود بخشند. شوخ طبعی بخش مهمی از ایجاد فضا خلاقانه در کلاس درس است. می توانید آن را به تدریس خود اضافه کنید. هم چنین، به دانش آموزان برای ارائه جوک بر اساس مطالب ارائه شده، کمک کنید. مقاله اتاق فرار آموزشی می تواند به شما در طراحی بازی های هدفمند تیمی بیسار کمک کند.

10. با دادن پاداش، انگیزه را افزایش می دهد

فهمیدن پیشرفت دانش آموز بخش مهمی از فرآیند یادگیری خلاق است. برای داشتن کلاس جذاب، یک تالار افتخار در کلاس درست کنید و پاداش ها و لوح ها دانش آموزان را در آن جا آویزان کنید، این به دانش آموزان انگیزه ای برای تلاش بیش تر می دهد. یک معلم خلاق و آگاه می داند که دانش آموز صرفاً به پاداش های فیزیکی نیازی ندارد بلکه می توان از پاداش هایی چون نشان، القاب، نوار پیشرفت و … برای دادن پاداش استفاده کرد.

معلم خلاق
معلم خلاق و بازی های جذاب آموزشی

11. دانش آموزان را به بحث کردن تشویق می کند

اجتناب از پچ پچ ها بیهوده دانش آموزان در کلاس درس برای معلم کار دشواری است. اما از سو دیگر، اگر زمینه بحث مفید را برای آن ها ایجاد کنید، ایده‌ ها جدید و جذابی بیان می‌ شود که کلاس جذاب و مفیدی را ایجاد می کند.

سخن پایانی

مطمئناً این نکات برای تبدیل شدن به یک معلم خلاق نمی تواند کافی باشد.  همچنین راه ها بی شمار دیگری برای یادگیری نحوه تدریس در یک کلاس خوب وجود دارد که کلاس را به بهترین لحظه روز هر دانش آموز تبدیل می کند.

ما می دانیم که با انگیزه نگه داشتن دانش آموزان چالش آسانی نیست، اما با تکنیک ها و ایده ها خوب، می توانید نتایج بهتری داشته باشید، موافق نیستید؟ شما در مدرسه، چگونه کلاس ها درس را تعاملی تر کرده اید؟ نظرات خود را بیان کنید و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید. شما می توانید با استفاده از دوره هایی که مجموعه دانوش برای شما تدارک دیده این راه طولانی را در مدت زمان کمتری طی کنید.(برای مشاهده دوره ها کلیک کنید.)

آیا این مطلب را می پسندید؟

نظرات

0 نظر در مورد 11 ویژگی یک معلم خلاق برای داشتن کلاسی جذاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.