10 مهارت نرم ضروری برای دانش آموزان و موفقیت در آینده

1111 بازدید

مهارت نرم امروز یکی از مهم ترین موضوعات حوزه توسعه فردی است. هر فردی برای حضور موثر در جامعه و ادامه زندگی خود به یک سری مهارت ­ها و توانایی ­هایی نیاز دارد. یک فرد هر چقدر در کار و حرفه خود متخصص باشد ولی توانایی مذاکره یا معرفی خود را نداشته باشد نمی تواند فرد موفقی باشد. بنابراین هر فرد برای حضور در جامعه و طی کردن درست مسیر زندگی به مهارت­ هایی سوای مهارت ­های تخصصی و … نیاز دارد. مجموعه این مهارت ­ها که شامل ویژگی ­های شخصیتی، توانایی تصمیم ­گیری، برقراری ارتباط موثر، توانایی رهبری تیم، انجام کار گروهی و … مجموعه ­ی مهارت­ های نرم را تشکیل می­ دهند که بدون شک هر انسانی برای موفقیت به آن نیاز دارد.

مهارت نرم
تقویت مهارت­ های نرم منجر به موفقیت کودکان در آینده می ­شود

 مهارت­های نرم چیست

مهارت‌ نرم در زندگی شامل مهارت‌ها و ویژگی‌های شخصیتی افراد است که نحوه تعامل افراد را با دیگران تعیین می‌کنند. آن­ها شامل مهارت­ هایی مانند اعتماد بنفس، توانایی تشکیل تیم، رهبری تیم، مدیریت شرایط، کنترل احساسات و عملکرد، مدیریت زمان، توانایی سخنرانی و … است. به طور کلی می ­توان گفت مهارت ­های نرم تاثیر خود را بر نحوه ­ی شکوفایی استعداد می ­گذارد. میزان توجه به پرورش و تمرکز بر روی مهارت­ های نرم می ­تواند یک شخص را به مدیر و یک شخص را به کارمند تبدیل کند و اینجاست که اهمیت مهارت­ های نرم را مشخص می­ کند.

معلم و نقش او در تقویت مهارت های نرم

معلمی شغل انبیا است، جمله کلیشه و پر تکرار که آن را زیاد می ­شنویم ولی گاهی خوب است به مضمون این جمله دقت کنیم. معلم، انسانی است که توانایی ساختن یک جامعه ایده ­آل را دارد. جامعه ایده ­آل از بعد انسانی، جامعه ­ای است که نوجوانان، جوانان و بزرگسالان آن هویتی سالم داشته باشند و بتوانند در راستای اهداف خود به درستی حرکت کنند. بخش اعظمی از شکل­ گیری هویت هر انسانی در مدرسه و وابسته معلم است.

داشتن هویت سالم برای هر فرد در گرو پروش مهارت­ نرم در همه ابعاد در آن شخص است. گاهی اوقات خانواده ­ها تمام توجه خود را معطوف یادگیری مهارت­ هایی چون زبان خارجه، موسیقی، ورزش و … می­ کنند و از پرورش مهارت­ های نرم غافل می شوند. به طور مثال موسیقی­ دان­ هایی تربیت می­ کنند که توانایی ارائه هنر خود را به دیگران ندارند. این یک مثال کوچک از رفتار خانواده هایی است که مهارت­ های نرم را نادیده می گیرند. در چنین جامعه­ ای نقش یک معلم آگاه کاملاً مشخص است.

یک معلم و کادر مدرسه می­ تواند در جهت مشارکت­ های مثبت مدرسه، خانواده و جامعه برای ایجاد محیط ­های یادگیری و تجربیاتی که می تواند برای دانش ­آموز ارزشمند باشد، گام بردارد. در ادامه به بررسی مهم­ترین مهارت­ های نرم که در آینده کودکان سرزمین ­مان بسیار تاثیرگذار است می­ پردازیم.

تقویت مهارت های نرم در دانش آموزان
مهارت­های نرم و ویژگی­های شخصیتی افراد

10 مهارت نرم برتر

تا اینجا اهمیت آموزش و پرورش مهارت ­های نرم در کودکان و نوجوانان برای شما مشخص شده است. بنابراین، بدون ترتیب، در اینجا ده مهارت نرم برتری که بچه­ ها برای آینده ­ای مثبت به آن نیاز دارند، بررسی شده است.

1- توانایی رهبری تیم:

توانایی رهبری یک تیم، ترکیبی از مهارت­ های نرم است. این اشخاص توانایی مدیریت افراد و موقعیت ­های متعدد را دارند. اگر بخواهیم در کودکی مهارت رهبری را تقویت کنیم باید بدانیم که این مهارت جنه­ های بسیار زیادی دارد. فردی که بخواهد یک تیم را رهبری کند باید بتواند قدرت جاذبه و دافعه را در خود پرورش دهد، سخنران خوبی باشد، توانایی تصمیم­ گیری و … داشته باشد.

2- توانایی برقراری ارتباط:

اهمیت ارتباط گرفتن درست کمتر از خواندن، نوشتن، گوش دادن و خوب صحبت کردن نیست. همچنین توانایی صحبت کردن با حرکات، مختصر و محترمانه بودن و تأثیرگذاری کلام از موارد مهم و موثر در برقراری ارتباط است. برای مثال اگر دانش آموز شما از سنین پایین سخنران با اعتماد به نفسی باشد، این می­ تواند عامل برنده شدن او در مصاحبه شغلی سال های آینده باشد. مهارت­ ارتباطی یکی از مهم ترین مهارت نرم موثر در موفقیت شخص در آینده است.

3- کار تیمی و همکاری:

 این موضوع که دانش ­آموزان شما روزی در یک تیم کار خواهند کرد اجتناب ناپذیر است. ما می­ دانیم که جلب کردن همکاری بچه­ ها می تواند سخت باشد. ولی راه ­هایی وجود دارد که باعث می شود دانش­ آموزان از کار تیمی استقبال کنند. تعریف و تمجید از هر فرد و مهم جلوه دادن وظایف هر دانش ­آموز می­ تواند بسیار موثر باشد.

 4- حل مسئله و تفکر انتقادی:

اگر بخواهید فردی تربیت کنید که در آینده بتواند موفق باشد باید سعی کنید تفکر نقادانه را در او پرورش دهید. این به معنای توانایی مشاهده، تجزیه و تحلیل و ارائه راه حل برای مشکلات است. چیزی به سادگی انجام یک پازل به بچه ها کمک می­ کند تا درباره همه جوانب یک موضوع فکر کنند. مهارت نرم ابعاد بسیار متفاوتی دارد شما باید به جنبه های مختلف آن دقت کنید.

تقویت مهارت نرم در دانش آموزان
حل متفاوت کارهای روتین به روشی دیگر

5- خلاقیت:

خلاقیت به شیوه انجام متفاوت کارهایی گفته می­ شود که قبلاً به شکلی دیگر انجام می­ شده است. برای پرورش خلاقیت باید فضای کودک را باز بگذارید. امکان تجربه کردن کارهای مختلف را به او بدهید. کودکان به طور ناخودآگاه در کارهایی که علاقه دارند خلاقیت به خرج می­ دهند و می ­توانند شما را شگفت زده کننده.

 6- سازگاری:

قرن بیست و یکم است و همه چیز به سرعت در حال تغییر است. فرزندان شما باید برای همگام شدن با دنیای در حال تغییر، سازگار باشند، زیرا ما نمی ­دانیم چه چیزی در راه است. به دانش ­آموزان و فرزندان خود کمک کنید تا یاد بگیرند که انعطاف پذیر باشند و خود را با موقعیت­ های مختلف وفق دهند. اگر چیزی طبق برنامه پیش نرفت، به آن­ها کمک کنید تا از مهارت ­های حل مسئله و نگرش مثبت خود برای کشف چگونگی عبور از آن استفاده کنند.

7- مذاکره و حل تعارض:

موقعیت­ های زیادی در زندگی فرزندان شما وجود خواهد داشت که در آن­ها نیاز به مذاکره یا حل تعارض دارند. متقاعد کننده بودن و حساس بودن نسبت به دیگران به مهارت ­های ارتباطی شخصی باز می­ گردد. بگذارید فرزندان و دانش آموزانتان با شما مذاکره و سازش کنند، نه شما با آن­ها. این به آن­ها نشان می­ دهد که چگونه به دنبال راه حل هایی باشند که به نفع همه طرف ها باشد.

 8- نگرش مثبت:

 یک فرد می تواند آینده خود را صرفاً با تغییر نگرش خود تغییر دهد. نگرش مثبت یک موضوع شگفت انگیز است. تعیین می ­کند که دیگران چگونه شما را درک می­ کنند و شما چگونه خود و جهان را درک می­ کنید. باید در نظر داشته باشید همیشه آموزش دادن به یک فرد، که چگونه کاری را انجام دهد آسان تر از تغییر نگرش است! سعی کنید معلم یا والدی انگیزه دهنده باشید و به فرزندان خود بیاموزید که چگونه در هر موقعیتی روی نکات مثبت تمرکز کنند. تبریک گفتن به فرزندانتان به خاطر موفقیت ها یا تلاش هایشان در کاری و تحسین و تمجید از آن­ها به افزایش اعتماد به نفس آن­ها و همچنین ایجاد نگرش مثبت شان به زندگی کمک می­ کند.

 9- اخلاق کاری:

 جای تعجب نیست که یک اخلاق کاری قوی در دانش ­آموز به برتری آن­ها در مدرسه و همچنین در آینده در محل کار به او کمک می­ کند. اخلاق کاری شامل مدیریت زمان، توجه به جزئیات، قابل اعتماد بودن و کمک به پیشرفت بیشتر خود و دیگران است.

چگونه مهارت نرم را تقویت کنیم
مهارت های نرم از ضروریات موفقیت در آینده

 10- تصمیم ­گیری:

همه ما کودکانی را تا سن 4 یا 5 سالگی دیده ­ایم که تصمیمات مختلفی می­ گیرند. مثلاً با مداد رنگی یا ماژیک خود را کاملاً رنگی می­ کنند، چنین موقعیت­ هایی در دوران کودکی خنده­ دار و زیبا است. این تصمیمات دیگر از یک دانش­ آموز 7 تا 10 سال بعید است. اما تصمیم­گیری در بزرگسالی می ­تواند عواقب بسیار شدیدتری داشته باشد. توانایی قضاوت درست و پیش­ بینی عواقب اعمال، برای پیشبرد زندگی ضروری است.

جمع ­بندی

اگر بخواهیم با دید جامع­ تری به قضیه نگاه کنیم باید بدانیم که حدود 85 درصد مشاغل در سال 2030 طبق بررسی­ ها هنوز به وجود نیامده­ اند ولی فرزندان ما در این زمان شروع به کار خواهند کرد و ما با دنیایی روبرو هستیم که آینده ­ای پیش ­بینی ناپذیر را مقابل خود داریم. یکی از مواردی که می تواند کمک کند تا نسل مقاومی در مقابل این تغییرات سریع را به خوبی تربیت کنیم مهارت­ های نرم است. اکنون زمان کمک به فرزندانمان برای ایجاد مهارت­ هایی است که برای انطباق با آینده به آن نیاز دارند.

آیا این مطلب را می پسندید؟

نظرات

0 نظر در مورد 10 مهارت نرم ضروری برای دانش آموزان و موفقیت در آینده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.