10 بازی برای افزایش سرعت و کیفیت روانخوانی و تند خوانی دانش آموزان

12677 بازدید

بازی یک راه جالب برای افزایش سرعت و کیفیت روانخوانی دانش آموزان است. معمولاً اکثر بچه ها این مهارت اساسی را بین شش تا هفت سالگی به دست می آورند. با این حال، تعدادی ممکن است آن را زودتر، در سه تا چهار سال یاد بگیرند.مهارت های واژگان و درک مطلب در کودکانی که از اوایل کودکی مطالعه می کنند می تواند بالا باشد. برای طراحی بازی های مختلف شما می توانید دوره طراحی کارت های بازی را مشاهده کنید.

این مهارت ها برای موفقیت تحصیلی و حرفه ای و پیشرفت شخصی در آینده مورد نیاز است. برای آگاهی بیش تر در مورد بازی هایی که سرعت و کیفیت روانخوانی دانش آموزان را افزایش می دهد، همراه ما باشید.

بهبود دقت در روانخوانی
رفع مشکلات روانخوانی با بازی

معرفی 10 بازی برای افزایش سرعت و کیفیت روانخوانی

شما می توانید این بازی ها را با دانش آموزان انجام دهید تا به افزایش سرعت و کیفیت روانخوانی و تندخوانی دست پیدا کنند. استفاده از گیمیفیکیشن در آموزش می تواند به شما در تقویت پایه دانش آموزان و رفع مشکلات ان ها کمک کند. با مشاهده دوره اصول گیمیفیکیشن می توانید تسلط مورد نیاز را بر این موضوع بدست آورید.

دوره معلم خلاق ویژه گیمیفیکیشن در تدریس

بازی کارتی حروف الفبا

این بازی به دانش آموزان ابتدایی کمک می کند تا با استفاده از مجموعه ای از فلش کارت های رنگارنگ حروف الفبا را شناسایی کرده و یاد بگیرند. در این بازی، هر دو فلش کارت را به فرزندتان نشان دهید و از او بخواهید که یک حرف مشترک در دو کارت پیدا کند.

هر جفت فلش کارت باید فقط یک حرف مشترک داشته باشد. کودک این دو کارت را با هم مقایسه می کند تا حرف مشترک را با استفاده از مهارت های تشخیص و درک خود شناسایی و تشخیص دهد. کودک با صدای بلند حروف شناخته شده را بخواند.

بهبود سرعت روانخوانی
افزایش سرعت روانخوانی

گنج یابی

شما در این بازی با هدف جستجوی گنج، می توانید مهارت ‌های خواندن، تفسیر و درک مطلب را در کوکانتان تقویت کنید. می توانید چندین معما ساخته و آن ها را در سراسر خانه پنهان کنید. معمای اول را به کودک بسپارید و به او دستور دهید تا معماهای پنهان دیگر را پیدا کند. کودکان با خواندن و درک معماهای نوشته شده می توانند به افزایش افزایش سرعت و کیفیت روانخوانی خود کمک کنند.

بازی مار و پله

بازی هیجان انگیز مار و پله از قوانین بازی کلاسیک مارها و نردبان ها برای یادگیری و به خاطر سپردن کلمات از طریق ادراک بصری استفاده می کند. یک بازی مارها و پله را بردارید و تاس بیندازید و بازی را طبق قوانین خود انجام دهید که از کودک شما می‌ خواهد کلمه ‌ای را که مهره در آن فرود می‌آید را با صدای بلند بخواند.

افزایش سرعت و کیفیت روانخوانی
جستجوی کلمات برای افزایش سرعت و کیفیت روانخوانی

فلش کارت استفاده کنید

با این بازی بی نظیر به کودک خود آموزش دهید تا کلمات را بخواند و کاربرد صحیح آن ها را در جملات درک کند. شما باید چند فلش کارت را با کاغذ ساده آماده کنید. با استفاده از یک خودکار/نشانگر روی هر کدام یک کلمه مناسب بنویسید. کارت ها را روی میز نگه دارید و از فرزندتان بخواهید که به طور تصادفی یک کارت را انتخاب کند.

کودک در این بازی وظیفه دارد که کلمه نوشته شده روی فلش کارت را با صدای بلند بخواند، معنی آن را بگوید و در یک جمله به عنوان مثال از آن استفاده کند. این بازی برای کودکان شش سال به بالا ایده آل است و می تواند به افزایش سرعت و کیفیت روانخوانی کمک کند و دایره لغات را توسعه دهد.

بازی حدس کلمات بر ای افزایش سرعت و کیفیت روانخوانی

بازی حدس کلمه برای کمک به روانخوانی در کودکان شش سال به بالا مفید است. یک داستان را از یک کتاب انتخاب کنید. شما می توانید بر اساس داستان، چند سوال با پاسخ های یک یا دو کلمه ای آماده کنید. از کودک بخواهید در مدت زمان معین داستان را به طور کامل بخواند تا به درستی پاسخ دهد. شما باید پس از خواندن داستان، به آن ها بگویید که به نوبت از یکدیگر سؤال بپرسند. سایر دانش آموزان باید با استفاده از نکاتی که در متنی که خوانده اند، پاسخ را حدس بزنند.

علاقه مندی به مطالعه کتاب
علاقه مند کردن دانش آموز به مطالعه

یک نوع بازی شبیه لوتو

کودکان بالای پنج سال می توانند این بازی را برای تقویت آگاهی واج شناختی، توانایی شناسایی صداهای فردی در کلمات گفتاری و شناسایی کلمات قافیه ای ساده انجام دهند. برش های مختلف کلمات را روی یک نمودار بچسبانید. نمودار را به دیوار بچسبانید و از کودک خود چند سوال بپرسید، مانند “کدام کلمه روی نمودار با کلمه گربه هم پایان است؟” یا “چه کلمه ای با کلمه کاسه هم پایان می شود؟”

کودک کلمه موجود در نمودار را با کلمه ذکر شده در سوال مقایسه می کند. انجام چنین بازی ‌های خواندنی می ‌تواند به تقویت مهارت ‌های درک و شناخت کودک شما، توسعه واژگان و افزایش سرعت و کیفیت روانخوانی کمک کند.

برای افزایش سرعت و کیفیت روانخوانی به نوبت روخوانی کنید

در این بازی شما و فرزندتان به نوبت پاراگراف های یک داستان را می خوانید. می توانید کتاب داستانی را انتخاب کنید که فرزندتان دوست دارد بخواند یا از کتاب مدرسه اش استفاده کند. به کودک خود کمک کنید با تلفظ و لحن مناسب بخواند. بعد از هر سه تا چهار پاراگراف مکث کنید تا در مورد آن چه کودک فهمیده صحبت کنید. این کار کمک می کند تا کودک هوشیار و متمرکز بماند.

بازی کارتی
بازی های کارتی برای بهبود روانخوانی

جستجوی کلمات

جدول کلمات متقاطع یا پازل جستجوی کلمه شامل ردیابی کلمات پنهان از حروفی است که به صورت عمودی، افقی و مورب در یک جدول مرتب شده اند. کودکان بین سنین پنج تا شش سال می توانند حل جدول کلمات متقاطع/پازل های جستجوی کلمه را برای توسعه دایره لغات، خواندن و مهارت های تشخیص خود آغاز کنند.

بازی دایره

چهار دایره روی زمین بکشید که هر یک به اندازه یک 30 سانت از دیگری فاصله دارد. از فرزندتان بخواهید در اولین دایره بایستد و در زمان معین یک پاراگراف را بخواند. اگر کودک آن را با تلفظ و آهنگ مناسب در زمان تعیین شده بخواند، می تواند دایره اول را پشت سر بگذارد و به دایره دوم برود. اگر نه، آن ها باید پاراگراف را دوباره بخوانند و سعی کنند بهتر عمل کنند. فرزند خود را در مورد اشتباهاتی که مرتکب می شود راهنمایی کنید. شما با تدارک این بازی می توانید به رشد مهارت های خواندن کودکان هفت ساله و بالاتر کمک کند.

داستان خواندن
افزایش سرعت و کیفیت روانخوانی

بازی جزیره دزدان دریایی برای افزایش سرعت و کیفیت روانخوانی

این یک بازی تخته ای هیجان انگیز برای دو تا چهار بازیکن است که در آن شرکت کنندگان باید قسمت های کوتاه را بخوانند و به سؤالات مربوط به برخی جزئیات ارائه شده روی تخته پاسخ دهند. بچه ها باید به هر سوال پاسخ دهند تا به صندوقچه گنج برسند. می توانید این بازی را بخرید یا در خانه تهیه کنید. برای سرگرمی و هیجان بیش تر، یک محدودیت زمانی برای رسیدن به صندوق گنج تعیین کنید. مشارکت دادن کودکان بالای هفت سال در چنین بازی هایی می تواند به رشد مهارت های خواندن و افزایش سرعت و کیفیت روانخوانی آن ها کمک کند.

با مطالعه مقاله اتاق فرار آموزشی می توانید ایده های بسیار نابی برای طراحی بازی ها بدست آورید.

سخن پایانی

بهترین راه برای تشویق فرزندانتان ایجاد فضای مناسب برای مطالعه در خانه است. بنابراین یک گوشه مطالعه دنج برپا کنید و فرزندان خود را با مطالب خواندنی تشویق کنید. با او بازی کنید و هر روز زمانی را برای مطالعه در نظر بگیرید. علاوه بر این، از خواندن مطالبی که فراتر از توانایی خواندن کودک شما است خود داری کنید.

کد رمز: سفر به دنیای بازی ها با دانوش و گریز

آیا این مطلب را می پسندید؟

نظرات

0 نظر در مورد 10 بازی برای افزایش سرعت و کیفیت روانخوانی و تند خوانی دانش آموزان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.