10 بازی آموزشی مناسب برای دانش آموزان ابتدایی(با محوریت بازی های کارتی)

5819 بازدید

با افزایش جذابیت دنیای بیرون، علاقه مند نگه داشتن دانش آموزان به درس و مدرسه بسیار کار سختی است. اکثر معلمان همیشه به دنبال بازی هایی جذاب هستند که بتواند علاوه بر سرگرم کردن دانش آموزان بیشترین محتوای آموزشی را به آن ها انتقال دهند. بازی آموزشی به خصوص بازی های کارتی برای دانش آموزان در فضای کلاس بسیار مناسب است. در این مقاله قصد داریم تعدادی بازی آموزشی را برای شما معرفی کنیم.

بازی های کارتی مناسب برای دانش آموزان ابتدایی
بازی های کارتی مناسب برای دانش آموزان ابتدایی

آنچه باید در طراحی بازی های آموزشی رعایت شود

  • 1- اولین نکته که باید در طراحی بازی ها در نظر بگیریم سن کودکان است. حتما بازی باید مناسب با سن کودکان باشد زیرا در غیر این صورت بازی ها اثر عکس گذاشته و موجب سرخوردگی می شود.
  • 2- سعی کنید بازی ها با حرکات بدنی همراه باشد مخصوصا برای سنین پایین.
  • 3- به دانش آموزان خود فرصت انتخاب بدهید. قطعاً اینگونه بازی لذت بخش تر خواهد شد.
  • 4- بازی را مملو از نکات آموزشی نکنید زیرا جنبه سرگرمی خود را از دست خواهد داد. همچنین برای دانش آموزان جذاب نخواهد بود.
  • 5- تعیین قانون در بازی می تواند برای آموزش پایبندی به قانون بسیار مفید باشد.
  • 6- در بازی آموزشی سعی کنید برنده و بازنده بودن مطرح نباشد. بیشتر بر روی افزایش مهارت کودکان تاکید کنید.

رسیدن به یک کلاس شاد و جذاب با دوره سفر به پلوتون

(گیمیفیکیشن در آموزش)

1- بازی کارت های ممنوعه

شما با اندکی خلاقیت می توانید بازی آموزشی را متناسب با محتوایی که قرار است به بچه ها ارائه دهید تغییر دهید. برای این بازی تعدادی کلمات پر تکرار در صحبت کردن مثل این، آن، که، حالا، نتیجه می گیریم و … را برای دانش آموزان تهیه می کنیم. از دانش آموزی که نوبت اوست می خواهیم یک کارت را انتخاب کند. حالا کارت های دیگری در  اختیاز او قرار می دهیم. این دسته از کارت ها شامل موضوعات مختلف می تواند باشد. در مورد انواع سوخت، انواع حیوانات و … . از دانش آموز می خواهیم در مورد یکی از این کارت ها را انتخاب کند. اکنون دانش آموز دو کارت دارد. یکی کلمه ممنوعه و یکی موضوع. حالا دانش آموز باید در مورد موضوع بدون استفاده از کلمه ممنوعه 5 دقیقه صحبت کند.(بازی آموزشی برای کلاس سوم).

2- بازی یادت بمونه

بازی آموزشی برای دانش آموزان ابتدایی بهتر است با کارت های رنگی و تصاویر زیبا انجام شود. بر تعدادی کارت با تصاویر مختلف روی میز گذاشته می شود. دانش آموز باید چند دقیقه به کارت ها نگاه کند. سپس با استفاده از یک پارچه روی کارت ها را بپوشانید. دانش آموز باید نام تعدادی از کارت ها را که به خاطر سپرده بنویسد. هر کلمه معادل 5 امتیاز خواهد داشت.

3- اسم و فامیل

تعدادی کارت هدف مند برای دانش آموزان تهیه کنید. این کارت ها باید به گونه ای باشند که شامل یک حیوان، غذا، میوه و شهر که با حروف یکسان شروع می شود، باشد. به طور مثال برای حرف آ شما می توانید کارت تصویر آهو، آبادان(یکی از نماد های مشخص شهر مثل پل کارون)، آلو و آلبالو پلو را داخل کارت ها قرار دهید. و به همین ترتیب برای حروف دیگر باید کارت تهیه شود. جدولی شامل این گزینه ها روی تخته رسم کنید. دانش آموزان را گروه بندی کنید و از آن ها بخواهید جدول اسم و فامیل را امل کنند و هر کارت را در ستون مربوط به خود قرار دهند.(بازی آموزشی برای کلاس پنجم)

4- بشنو و بگو

تعدادی کارت با تصاویر یا اسم جانداران و رنگ ها تهیه کنید. این کارت ها را روی هم قرار دهید. یکی از دانش آموزان باید کارت ها را بخوانند. در هنگام خواندن کارت اگر کارت اسم یک جاندار بود یا اسم یک رنگ دانش آموزان باید آن را تکرار کنند. اگر اسم یک بی جان بود دانش آموزان نباید ان را تکرار کنند.(آهو- میز- جغد- بنفش- صندلی- ژاکت- مرغ و …)

5- جملات بی ربط

برای این نوع از بازی آموزشی تعدادی کارت شامل جملات آماده کنید. هر دسته کارت شامل 5 کارت است و هر کارت یک جمله دارد. یکی از جملات هر دسته با بقیه غیر مشترک است. دانش آموز باید کارت غیر مشترک دسته خود را پیدا کند.

امروزه با توجه به تاکید و اهمیت فراوان سواد آموزی در کشور، رقابت مدارس برای افزایش کیفیت آموزش نیز افزایش پیدا کرده است. یکی از گزینه هایی که می تواند در عصر دیجیتال به کمک مدیران بیاید ایجاد مدرسه هوشمند با یک نرم افزار مدرسه ای جامع است.

6- کلمات بهم ریخته

تعدادی کارت شامل کلمه، حروف ربط و فعل تهیه کنید. داخل یک جعبه قرار دهید. دانش آموز باید با کلماتی که خارج می کنید جمله بسازد. این بازی آموزشی می تواند برای کلاس دوم بسیار مناسب باشد.

7- مشاغل

کارت هایی با موضوع یک شغل و کارت هایی در مورد ابزار مورد نیاز آن شغل تهیه کنید و سپس کارت ها را به صورت نامرتب روی میز بچنید. سپس از دانش آموز بخواهید کارت یک شغل را انتخاب کند و ابزار مورد نیاز آن شغل را مشخص کند.(بازی آموزشی مناسب برای کلاس دوم)

8- کارت امتیاز

کارت هایی با مضامین سوال هایی مربوط به درس و چندین سوال متفرقه و خنده دار تهیه کنید. هر یک از کارت ها به تناسب سختی سوال یک امتیاز خاص از 5 تا 20 دارد. دانش آموز باید به 10 سوال پاسخ دهد. مجموع امتیاز سوال هایی که به آن پاسخ درست داده امتیاز دانش آموز می شود.

7- کدوم کارت متفاوته

کارت هایی با تصاویر شلوغ برای دانش آموزان تهیه کنید. از هر تصویر 4 کارت باید موجود باشد. یکی از کارت ها باید اندکی تفاوت داشته باشد. دانش آموز باید بتواند کارت های متفاوت را پیدا کند.

9- کارت حروف

کارت های حروف الفبا را تهیه کنید. برای این بازی شما به چند صفحه روزنامه احتیاج دارید. به هر گروه یک صفحه بدهید و به ان ها اجازه بدهید 3 کارت حروف الفبا انتخاب کنند. دانش آموزان هر گروه باید کلماتی که با حروف ابتدایی داخل کارت شروع می شوند را مشخص کنند.( بازی آموزشی مناسب برای کلاس اول و دوم).

بازی های آموزشی برای دانش آموزان ابتدایی
بازی های آموزشی برای دانش آموزان ابتدایی

10- ضرب المثل

کارت هایی با مضامین ضرب المثل های ایرانی و کارت هایی در مورد کاربرد و کارت هایی در مورد توضیح ضرالمثل فراهم کنید. هر دانش آموز باید بتواند کارت ضرب المثل را با کاربرد و توضیح ضرب المثل مچ کند.

با تاکید بر سوادآموزی و افزایش تعداد مدارس در سطح کشور، همه افراد از امکانات آموزشی متنوع برخوردارند اما نوع تجربه آموزشی هر کدام از دوران تحصیل و مدرسه متفاوت است. رقابت مدارس برای بالا بردن کیفیت آموزشی مدرسه هوشمند خود مدیران را درگیر فعالیت های متعددی برای افزایش کارکردهای مدرسه و ارائه ی تجربه ی آموزشی بهتر به دانش آموزان کرده است. استفاده از یک نرم افزار موثر قابلیتی مهم در سیستم آموزشی یک مدرسه امروزی به حساب می آید، نرم افزار مدرسه ای جامع که از مدیریت قسمت های مختلف مجموعه مانند حسابداری و حضور و غیاب پشتیبانی کند موجب مدیریت، نظم بهتر و افزایش راندمان کاری می شود.

آیا این مطلب را می پسندید؟

نظرات

0 نظر در مورد 10 بازی آموزشی مناسب برای دانش آموزان ابتدایی(با محوریت بازی های کارتی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.