14 بازی کلاسی جذاب برای جذب دانش آموزان

22338 بازدید

دوران کودکی و سنین مدرسه جزو طلایی ترین سال های عمر یک انسان است. بنابراین ساعت هایی که یک دانش آموز در مدرسه می گذراند باید به بهترین خاطرات او تبدیل شود. یکی از راه هایی که کمک می کند دانش آموزان همیشه مشتاق مدرسه بمانند و کلاس و درس برایشان جذاب باشد بازی های کلاسی است. ترکیب بازی با درس می توان برای دانش آموزان مفید باشد ولی این را در نظر داشته باشید هر از چند گاهی بازی های آزاد و با قوانین کم در فضایی به دور از درس و با جوی کاملاً شاد برای دانش آموزان خود فراهم کنید. قطعاً بعد از مدتی می توانید علاقه مندی  دانش آموزان خود را به درس و مدرسه ببینید.

بازی های کلاسی جذاب
بازی های کلاسی ج

پرتاب سکه

بچه ها را به گروه های دو نفری تقسیم کنید و به هر گروه یک لیوان کاغذی و تعدادی سکه بدهید. از بچه ها بخواهید لیوان ها را روی فاصله مشخص بگذارند. سپس سکه ها را به سمت به داخل لیوان پرتاب کنند. هر گروهی که بیشترین تعداد سکه را پرتاب کند برنده است. این بازی برای بهبود هماهنگی دست و چشم عالی است و برای کسانی که بازی می کنند و تماشا می کنند سرگرم کننده است.

دوره معلم خلاق(آموزش بازی های کلاسی)

ساخت لانه

یکی از کارهای گروهی جذاب در کلاس می توانید انجام دهید ساخت لانه است. ساخت لانه می تواند قوه تخیل کودکان را درگیر کند. می توانید برای دانش آموزان خود توضیح دهید که چگونه می توانند برای پرنده ها لانه بسازند و سپس لانه ها را در گوشه و کنار حیاط مدرسه یا پارک نزدیک مدرس قرار دهید. می توانید این لانه ها را با چند جعبه مقوایی ساده و تزیین آن با کاغذ رنگی بسازید.

نقشه گنج

یک نقشه گنج بسازید یا فهرستی از دستورالعمل ها را تهیه کنید تا کودکان برای یافتن گنج پنهان آن را دنبال کنند. شما می توانید نقشه گنج را به قسمت هایی تقسیم کنید و هر قسمت را در نقطه ای پنهان کنید. به دانش آموزان بگویید زمانی که می خواهند نقشه گنج را بیابند باید به یک سوال پاسخ دهند و سپس ادامه مسیر تا یافتن گنج اصلی را دنبال کنند. سکه‌ ها یا خوراکی‌ ها را در سرتا سر کلاس با سرنخ ‌هایی در مورد مکان بعدی قسمتی از نقشه پنهان کنید. شما حتی می توانید سرنخ ها را در معماها بنویسید تا شکار را پیچیده تر کنید. بچه ها باید از مهارت های شناختی خود استفاده کنند تا ببینند برای مرحله بعد باید چه حرکتی انجام دهند. این یک فعالیت کلاس درس هیجان انگیز با پاداش در پایان خواهد بود.

جادوگر  می گوید

در این بازی کلاسی دانش آموزان باید توجه کنند که هر بار که عبارت “جادوگر می گوید” باید از دستورات شما پیروی کنند. به طور مثال جادوگر می گوید به راست بچرخید. همه باید بچرخند و هر کسی که نچرخد در جای خود تبدیل به یخ می شود و نباید تا 5 دقیقه هیچ حرکتی کند. با این حال، برای جذاب شدن بازی، دستورالعمل ‌هایی را نیز فریاد می‌ زنید که قبل از آن عبارت «جادوگر می‌گوید» وجود ندارد. هر کودکی که این دستورالعمل را انجام دهد از بازی خارج می شود. آخرین دانش اموزی که ایستاده است برنده است و می تواند جادوگر بعدی باشد.

ترفندهای جادویی

چند ترفند جادویی ساده را یاد بگیرید و آنها را به نمایش بگذارید تا دانش آموزان خود را شگفت زده کنید. ترفندهای کارتی کودکان را شگفت زده می کند، در حالی که حقه فنجان و سکه نیز برای بازی سرگرم کننده خواهد بود.

دوره آموزشی یخ شکن های کلاسی، دوره ای جذاب با آموزش 34 بازی

جعبه لمس و احساس

اشیاء مختلف را در یک جعبه کفش قرار دهید و سوراخی را در قسمت بالایی آن برش دهید که به اندازه کافی بزرگ باشد تا دست شما از آن جا بگیرد. کودکان موظفند شیء موجود در جعبه را تنها با استفاده از لمس شناسایی کنند. از طیف وسیعی از اشیا و مواد مختلف برای ایجاد تنوع در بازی استفاده کنید. دیدن عکس‌العمل ‌های کودکان در حالی که سعی می‌کنند بفهمند چه چیزی در جعبه است، بسیار سرگرم کننده خواهد بود، و مطمئناً بازی لحظات خنده‌ داری را ایجاد می‌کند.

گروه موسیقی

با استفاده از اشیاء اطراف کلاس خود به عنوان ابزار، یک گروه کلاسی بسازید. کودکان می توانند روی میزهای خود ضربه بزنند، خط کش ها را روی لبه میز خود خم کنند تا ارتعاش کنند و صدا تولید کنند و غیره. خلاقیت به خرج دهید و ببینید با چند شی مختلف می توانید موسیقی بسازید. حتی می توانید کودکان را به آواز خواندن یا زمزمه کردن تشویق کنید.

این تمرین راهی عالی برای تفکر خلاقانه، یافتن کاربردهای دیگر برای اشیاء روزمره است. این برای دانش آموزان سرگرم کننده خواهد بود که به صورت موسیقی فکر کنند و این یک راه عالی برای توسعه مهارت های کار گروهی است.

تست بازیگری

یکی از بازی های کلاسی جذاب که می توانید آن را در کلاس خود با دانش آموزان بازی کنید تست بازیگری است. یک جمله روی یک کارت نوشته و از دانش آموزان بخواهید آن را با لحن ها مختلف مثل خوشحال، عصبانی، غمگین اجرا کنند. این جملات می توانند نکات مهم درس باشد. مطمئن باشید پس از این بازی تمام دانش آموزان این نکات را به خاطر خواهند سپرد. این فعالیت کلاسی برای مهارت های خلاقانه عالی است و تمرین خوبی برای تمرینات نقش آفرینی خواهد بود. بعلاوه، تشویق کودکان به صحبت کردن یا نمایش در مقابل کلاس می تواند اعتماد به نفس آنها را افزایش دهد.

تقویت مهارت های اجتماعی  با بازی کلاسی
تقویت مهارت های اجتماعی با بازی کلاسی

مسیر مانع

با استفاده از صندلی، میز، نوار چسب و هر چیز دیگری که فکرش را بکنید، یک مسیر مناسب برای کودکان درست کنید. کودکان می توانند به نوبت از این مسیر عبور کنند. هر دانش آموزی که سه بار به موانع برخورد کرد باید به انتهای صف برود و مسیر را مجدد طی کند. می توانید خط پایان در انتهای مسیر در نظر بگیرید و دانش اموزانی که برنده می شوند مدال های کاغذی از شما دریافت کنند.

هنرمند نابینا

کودکان را به جفت یا گروه تقسیم کنید و یک کودک را به عنوان هنرمند نابینا معرفی کنید.چشمان این دانش آموز را ببندید. بعد، به هر گروه یک صحنه یا یک سناریو بدهید تا نقاشی کنند، اما به هنرمند نگویید که چیست. بچه های گروه باید به هنرمند دستور دهند که صحنه را بکشد.

کودکان مجاز به لمس هنرمند یا وسایل نقاشی نیستند. فقط مجاز هستند دستورالعمل های شفاهی را بگویند. این یک راه سرگرم ‌کننده دیگر برای توسعه مهارت ‌های کار تیمی است و لحظات خنده‌ داری زیادی را فراهم می‌کند، زیرا هر گروه پس از اتمام زمان، نقاشی خود را نشان می‌دهد.

بوققققق

این بازی  کلاسی حافظه کودکان را از به خوبی تقویت می کند. ابتدا در مورد لیستی از کلمات ممنوع تصمیم بگیرید. شما می توانید رنگ ها، موضوعات، اسامی یا افعال مختلف و غیره را انتخاب کنید. بعد، متن یا درک مطلبی را انتخاب کنید که شامل این کلمات باشد و شروع به خواندن آن برای کلاس کنید. بچه ها هر بار که یک کلمه ممنوعه می شنوند باید بگویند “بوقققق”.

بازی های تاس

بازی های کلاسی با استفاده از تاس برای بهبود مهارت های حسابی، ادراک بصری و حتی مهارت های اجتماعی عالی هستند. این بازی ها به شدت سرگرم کننده و جذاب هستند. ببینید چه کسی می تواند ابتدا با استفاده از دو تاس به عدد 12 برسد یا ببینید. با طرح قوانین مختلف شما می توانید بازی جذابی طراحی کنید.

بازی کلاسی و علاقه مند کردن دانش آموزان
بازی کلاسی و علاقه مند کردن دانش آموزان

گفتگوی چشم بسته

بچه ها را به گروه های حدود ده نفری تقسیم کنید و یک کودک را برای بستن چشم بند انتخاب کنید. دانش آموزان دیگر دایره ای دور دانش آموزی که چشم بند دارد تشکیل می دهند. کودک را از وسط بچرخانید تا نتواند تشخیص دهد که هرکس کجا است و از آنها بخواهید به کسی اشاره کنند. هر کسی که کودک به او اشاره می کند، بدون اینکه نام خود را فاش کند، با صدایی خنده دار صحبت می کند. دانش آموزی که چشم بند دارد باید با پرسیدن سوالاتی متوجه شود که با چه کسی صحبت می کند و نام او را بگوید.

تئاتر کوتاه

بچه ها را به گروه های دو تا شش نفره تقسیم کنید و به آنها سناریویی بدهید تاآن را اجرا کنند.

  • رفتن به مغازه
  • رزرو هتل
  • مشاجره بین همسایه ها
  • یه تصادف ماشین
  • پلیس در حال دستگیری

به هر کودک یک شخصیت اختصاص دهید یا اجازه دهید بین خودش یکی را انتخاب کند. به آن ها چند دقیقه فرصت دهید و از آن ها بخواهید که خود را برای بداهه گویی آماده کنند.

آیا این مطلب را می پسندید؟

نظرات

0 نظر در مورد 14 بازی کلاسی جذاب برای جذب دانش آموزان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.